Canan Karatay Güneşlenme İle İlgili Önerilerde Bulundu
Prof. Dr. Canan Karatay güneşlenme ile ilgili açıklamalarda bulunarak yine gündeme oturdu.

Güneşlenme ile ilgili yeni bilgiler veren Prof. Dr. Canan Karatay, verdiği bu bilgiler ile insanların şimdiye kadar güneşlenirken yanlış mı yapıyorduk acaba sorusunu kendilerine sormasına neden oldu.

Özge Ulusoy’un sunmuş olduğu TV 8,5 ekranlarında yayınlanan hayatın renkleri isimli programa katılan Prof. Dr. Canan Karatay, güneşlenme ile ilgili şimdiye kadar doğru bildiğimiz yanlış uygulamaları anlattı. Vücudun D Vitamini ihtiyacı olduğunu belirten Prof. Dr. Canan Karatay’a göre şimdiye kadar güneşlenirken hep yanlış yol izlemişiz.

Güneş’ten düzgün yararlanamadığımı belirten Karatay ona göre yapılan yanlışları şu şekilde sıraladı;

  • Hava kirliliğinin önemini belirten Karatay, Dünya genelinde artık hava kirliliği çok fazla, hava kirliliği olduğu zaman güneşten D Vitamini ne yazık ki alamıyoruz dedi.
  • Güneşlenirken vücuda sürülen kremlere değinen Karatay, yıllarca bize koruyucu krem sürdürdüler dedi.
  • Güneşlenme vakitleri ile ilgili ise 10:00’a kadar güneşlenin sonra 17:00’a kadar güneşten uzak durun diyorlar buda yanlış dedi.

Doğru olan nedir ?

Bütün bunları aldatmaca diye nitelendiren Karatay, güneş ışığında 2 türlü ultraviyole ışık vardır. Bunlar A ve B şeklindedir. A güneş ışınları yatayda olsa gelir. Sabahları güneşlenirken vücudumuzun kızarma sebebi budur dedi. Ultraviyole A ışınının kanserojen olduğunu belirten Karatay, bundan dolayı yıllarca tehlikeli bir şey yapmışız dedi.

Nasıl Güneşlenilir ?

Güneşlenme ile ilgili önerilerde de bulunan Prof. Dr. Canan Karatay Ultraviyole B gün ışığı vitaminidir. Temiz bir havada gölgelerin en kısa olduğu saat 12-1 arasında gelir. Bu gelen yararlı ışınlardan 15-20dk yararlansak vücudun ihtiyacı olan D Vitaminini de almış oluruz dedi.