Alışılagelmiş diyet anlayışını değiştiren Prof. Dr. Canan Karatay’ın yeni kitabı yakında raflarda yerini alacak. Son kitabında yağları ele alan Karatay, hangi yağların tehlikeli olduğu ve beslenme tuzakları hakkında bilgi verecek.

Geliştirdiği “Karatay Diyeti” ile tanınan İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay, Fatih Altaylı ile Teke Tek programına konuk oldu. Yakında çıkacak yeni kitabında yağları ele alan Prof. Dr. Karatay, aslında bütün yağların tehlikeli olmadığını vurgulayarak “Türkiye zeytinyağı cenneti, bol bol kullanın. Fakat trans yağ ölüm sebebidir.Otizm bile trans yağlar sonucu meydana geliyor. Bebe bisküvisinde bile trans yağ var.Trans yağlar; Alzheimer, depresyon, kanser vekolesterole neden oluyor” dedi.

‘HAKİKİ YEMEK YİYİN’

Prof. Dr. Canan Karatay, “Benim söylediklerim öze dönüştür, ‘Anneannelerimizin yediklerini yiyin’ diyorum. Bir yaşam tarzıdır. Bunları uygulayabiliriz” diye konuştu. İnsanların yaptığı diyetlerin hep aynı ve ‘copy paste’ (kopyala yapıştır) olduğunun altını çizen Prof. Dr. Karatay, şöyle devam etti: “80 sonrası jenerasyon hazır yiyeceklerin içine doğdu. Lütfen fast food yiyeceklerden uzak durun. Hakiki yemek yiyin. Ülkemiz zeytinyağı ve tereyağı cenneti. Diğer yağların hepsi trans yağdır. Zeytinyağı ile kızartma bile yapabilirsiniz. Fakat trans yağlar ölüm sebebidir.”

‘EKMEK KARACİĞER YAĞLANMASI NEDENİ’

“Sigara içmekle ekmek tüketmek aynı şey” diyen Karatay, “Sigarayı bırakmak da ekmeği bırakmak da aynı faydayı sağlıyor. Ekmek, şeker içeriyor. Ekmeğin içindeki şeker karaciğer yağlanmasına neden oluyor. Makarna da aynı şekilde” ifadesini kullandı. Canan Karatay, kolesterol hakkında da şunları kaydetti: “Kolesterol olmadan hiçbir hayat olmaz. Ana rahmine düşmüş bebeğin bile kolesterolü vardır. Kolesterolü olanlar uzun yaşar. Kolesterol olmasa Alzheimer ya da pankreas kanseri olma riskiniz çok yüksektir.”