Prof. Dr. Canan Karatay önerdiği sağlıklı içecekler…

Ayran
Ayran Türk mutfağının en yararlı içeceği olarak sofralardan eksik edilmemeli. Canan Efendigil Karatay ayranın sütten daha yararlı bir içecek olduğunu söylüyor. Ayran evde yapılan yoğurtla hazırlanmalı, hazır ayran ve yoğurtların birçok zararlı katkı maddesi içerdiği biliniyor.

Bitkisel çaylar
Fotoğrafta görülen tarçınlı ıhlamur gibi birçok bitkinin çayı içilebilir. Çok çeşitli bitkileri karıştırmamak ve miktarı abartmamak tavsiye ediliyor çünkü bu bitkilerin içindeki maddeler fazla alındığında zararlı olabiliyor

Maden suyu
Doğal maden suyu da içilebilir ancak özellikle yüksek tansiyonu olanların fazla içmesi zararlı olabilir.

Limonlu su
Günde 2.5-3 litre su içilmesinin sağlıklı olduğu belirtiliyor. Su içmeği sevmeyenler için limonlu su içmek daha kolay olabilir

Çay (siyah veya yeşil)
Çay iyi bir antioksidan, özellikle yeşil çayın birçok yararı var. Mutlak surette şekersiz ve tatlandırıcısız içilmeli. Çay ülkemizde yemeklerden sonra çok yaygın olarak içilmekte. Ancak demir emilimini azalttığı için demirli yiyecekler, özellikle et ve sakatat yendikten sonra 2 saat çay içilmemeli.

Türk kahvesi ve filtre kahve
Kahve çekirdeğinin kavrulup öğütüldüğü türden, başka işlemlerden geçmemiş kahveler miktarı abartmadan içilebilir. Kahvenin de her geçen gün çeşitli yararları olduğu, örneğin antioksidan olduğu ortaya çıkmakta.

Limon ve taze naneli sıcak su
Limonlu su, besinlerin daha geç sindirilmesini dolayısıyla mide ve bağırsaklarda daha uzun kalmasını sağlayarak daha uzun süre tok kalmamıza yardımcı oluyor.