Bu bilgiler Karatay Diyeti uygulayarak sağlığına kavuşmuş olan bizim deneyimlerimizden ve Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay’ın “Karatay Diyetiyle Yaşam Boyu Sağlık” kitabından (II. Kitap) yararlanılarak derlenmiştir.

Karatay Diyetine başlayan birçok kişi, çok rahat bir biçimde kilo verdiklerini paylaşırken bazı kişiler de Karatay Diyeti’ni uyguladıkları halde kilo veremediklerini dile getiriyorlar.

Kilo veremeyen kişilierin durumlarını analiz ettiğimizde çok büyük bir bölümünün Karatay Diyeti uygulamadıkları veya yanlış uyguladıkları gözlenmiştir.

Bu gözlemlerimizi şu şekilde sıralayabiliriz.

Karatay Kitabı okunmadan kilo verilemez: Bir kısmının Karatay Diyeti kitaplarını hiç okumadan ve bu işin mantığını özümsemeden bu işe soyunduklarını görüyoruz. Bu kişiler, Karatay Sağlıklı Beslenme Modelini Yeni Uygulayacak Olanlara Tavsiyeler ’i mutlaka okumalılar.

Yeterli miktarda yürüyüş yapmadan kilo verilemez: Kilo veremediğini ifade eden birçok kişinin yeterli miktarda yürüyüş yapmadıkları gözlenmiştir. Bazı kişiler AVM ‘de vitrinlere bakarak 2 saat dolaşmayı yeterli yürüyüş olarak nitelendirmekteditr. Oysa aynı tempoda hiç durmadan en az 20 – 30 dakika yürüyüş yapılması gerekmektedir. Yani alın teri dökmeden kilo verilemez.

Az ve sık yiyen kilo veremez: Bir çok kişinin ara öğünler yiyerek beslendikleri görülmüştür. Oysa “sık sık ve az yemek sizi değil hastalıkları besler” diyor Prof. Dr. Canan Efendigil Karatay (Sayfa 33) Günde 3 öğünden fazla yemek yenmemeli ve ara öğünler kalkmalıdır. Öğünler arasında en az 4-5 saat geçmeli ve akşam 20.00 den sonra hiçbir şey yenmemelidir. Günde en az 2-3 litre sıvı alınmalıdır.

Glisemik indeksi yüksek gıdalarla beslenen kilo veremez: Bir çok kişinin Canan Hanımın mutfağımıza girmemesi gereken diye belirtiği gıdaları yedikleri gözlenmiştir. Mutfaklara girmesi kesinlikle yasak olan gıdalar: her türlü ekmek (beyaz, kepek, çavdar vb), simit kuru ve yaş pastalar, her türlü tost, ambalajında diyet/light yazan veya yazmayan grisini galeta ve her cins bisküvi, pirinç pilavı, patates, mısır, makarna, börek, poğaça, açma, şeker çikolata ve her türlü tatlı, şekerli ve şekersiz reçeller, şuruplar bal ve pekmezler, bütün yapay tatlandırıcılar, ambalajında diyet/light yazan bütün yiyecek ve içecekler, hazır veya taze sıkılmış her türlü meyve suyu, bütün gazlı içecekler, her türlü kızartma, bütün hazır çorbalar, sucuk salam sosis gibi işlem görmüş et ürünleri, islenmiş tütsülenmiş balık ve etler, süt tozu krema vb ürünler, mayonez ketçap ve her türlü hazır soslar, marketlerde satılan kapalı çiftlik tavukları, karpuz ve kavun gibi doğal da olsa fazla miktarda şeker içeren glisemik indeksi yüksek meyveler. Yemekler düşük ısıda uzun süre pişirilmelidir. Buğulama en sağlıklı pişirme yöntemlerinden birisidir. Sıcak yemeklerde ve kızartmalarda kesinlikle Ayçiçek ve mısırözü yağı ve her türlü margarin kesinlikle kullanılmamalı, soğuk sıkım sızma zeytinyağı, fındık yağı ve saf tereyağı kullanılmalıdır.

Kahvaltısını yapmayan veya eksik yapan kilo veremez: Kilo veremeyenlerin büyük bir bölümünün sabah kahvaltılarını yapmadıkları veya eksik yaptıkları gözlenmektedir. Oysa ki sabahları Karatay Diyeti’ne uygun olarak yapılmış bir kahvaltı, metabolizmayı 4-5 km koşulmuş gibi hızlandırır. (Sayfa 67) Yani sabah kahvaltıda tereyağı, 2 adet yumurta, 10 adet zeytin, avuç içi büyüklüğünde peynir, bir çay bardağı dolusu ceviz veya taze badem veya kavrulmamış fındık, istediğiniz kadar domates ve yeşillik, 4-5 adet kurutulmuş kayısı yediğiniz zaman 4-5 km koşmuşçasına metabolizmanız hızlanıyor. Başka bir deyişle kahvaltı etmiyorsanız metabolizmanızı hızlandırmak için 4-5 km koşmanız lazım.

Bazı karbonhidratları fazla yiyen kilo veremez: Canan Hanım kitabında bazı karbonhidratlar için sınırlama getirmiştir çünkü düşük glisemik indeksli besinlerden fazla miktarda yendiğinde yüksek glisemik yük oluşmaktadır. Örneğin bulgur pilavı için “2-3 kaşık yiyebilirsiniz” derken bazı arkadaşlar öğlen akşam tabaklar dolusu bulgur pilavı yerlerse kilo veremezler.

Direnç ne zaman kırılır ve kilo verilmeye başlanır?

Bütün bu sayılanlara uygun olarak beslenmeye başlamış ancak ilk günlerde kilo verememiş olabilirsiniz; bedeniniz bu yeni beslenme düzenine direnebilir. Her bedenin direnci farklı sürede kırılıyor. Bize birkaç haftadır “Karatay Diyeti” uyguluyor ve hala kilo verememiş olduğunu yazanlar olduğu gibi, birçok kişi de ”….. haftadır kilo verememiştim ancak şimdi kilo vermeye başladım” diye yazmakta. Bazan da kilo verme gecikince moralini bozup bir kaçamak yapmak da söz konusu oluyor. Bu, tam metabolizma yeni düzene alışacakken şaşırtmak gibi, kilo kaybının başlaması daha da gecikecek demektir. Deneyimlerimiz ve bize yazanların deneyimleri göstermekte ki sağlıklı beslenmeye tüm kurallarıyla başladıktan sonra er veya geç kilo kaybı başlamaktadır, biraz sabredilmeli.

Bir kişi “Karatay Diyeti’ni harfiyen uyguladığı halde kilo veremiyorsa bunun 4 nedeni olabilir.

1- Omega 3 noksanlığı

Kilo verebilmek ve kanser, depresyon, kalp hastalıkları, damar sertliği gibi pek çok hastalığı önleyebilmek için mutlaka Omega-3 yağları alınması gerekiyor. Omega-3 yağları, başlıca; tereyağı, balık, doğal yumurta, fındık fıstık badem gibi kuruyemişlerden alınabilir. (Sayfa 108-110) Yani Omega-3 yağları almadan kilo veremez ve pek çok hastalıktan korunamazsınız. Bu konuyla ilgili olarak deneyimlerimizi Omega 3 ve Antioksidan Takviyeleri başlığı altıbda görebilirsiniz.

2- D Vitamini eksikliği

D Vitamini eksikliği olan kilo veremez. D vitamini 2 kaynaktan elde ediliyor. 1- Güneşin UVB ışınları etkisiyle derimizde üretilmekte, 2- Gıdalarla alınabilmektedir. Balık, yürek ve karaciğerde de D Vitamini alınabiliyor. Ancak hiçbir gıda güneşin yerini tutamıyor. (Sayfa 44-47)

3- Demir eksikliği

Vücutta demir eksikliği varsa kilo verilemez. (Sayfa 48-50) Karaciğer, yürek gibi sakatat, kırmızı et, baklagiller, yumurta sarısı, ceviz, fındık, fıstık, badem gibi kuruyemişler demir bakımından zengin gıdalardır.

4- Gıda alerjisi varsa

Gizli gıda alerjisi varsa kilo verilemez. Bunu öğrenmek için “gıda entoleransı testi” yapılması gerekiyor.