Canan Karatay’dan Bilinenlerin Aksine 12 Beslenme Tavsiyesi

Zayıflamak ve sağlıklı beslenmek sürekli tartışılan konular arasında başı çekiyor. Kilo verdikten sonra tekrar verilen kiloları almamak ve günümüz şartlarında sağlıklı kalabilmek soruları da bunların ardından geliyor.

Diyetisyenler, doktorlar genel olarak aynı şeyleri söyleseler bile birbirlerinden ayrıldıkları noktalar oluyor. Bu ayrımı gözle görülür bir şekilde yapan isimlerden biri ise Canan Efendigil Karatay.

Canan Karatay bildiğimiz gerçekleri, bize faydalı olduğunu düşündüğümüz yiyecekleri veya zararlı olup uzak durduğumuz şeylerin çoğunu değiştirecek açıklamalarla hepimizin kafasını karıştırmayı başardı. Yıllarca öğrendiğimiz ve faydalı diye ailelerimiz tarafından ağzımıza tıkılan yiyeceklerin aslında faydalı olmadığını savunduğu noktada bu düşünceye alışmak tabii ki zaman aldı.

Halk tarafından garipsenmesinin yanı sıra doktorlar tarafından da çok fazla eleştiri alan Canan Karatay’ın beslenme önerilerini içeren kitaplarını alarak okuduk. Uygulamaya geçtiğimizde ise faydalı olduğu konusunda kendi açımızdan haklı olduğunu gördük.

Tabii ki biz Canan Karatay %100 haklıdır diyemeyiz fakat söylediklerini uygulayıp fayda gördükten sonra bu listeyi ve yapmanız gerekenleri paylaşmamak olmazdı.

Biz onun söylediklerini yazalım uygulayıp uygulamamak size kalsın.

Afiyet olsun.

1. Siyahı, beyazı, kepeklisi fark etmez ekmekten uzak durulmalı

Önce ekmekler bozuldu sonra sağlığımız. Canan Karatay’a göre eskiden ekmeğin yapıldığı buğdayda 14 kromozom vardı şimdi ise 49 kromozom. Dolayısıyla bu durum bağışıklık sistemimize zarar veriyor. Bunların dışında da insülin seviyemizi yükseltiyor ve yağ depolamamıza sebep oluyor.

2. Doğal değilse meyve yenmemeli

Şimdiki meyvelerin yapısıyla oynanıyor bundan dolayı meyveler sadece şeker demek oluyor. Fayda sağlayamıyor. Ağacından kurtlu bir elmayı bulabiliyorsanız yiyin diyor Canan hoca, onun dışındakilerden fayda görmek çok zor.

3. Şeker en tatlı zehirdir

Şeker; kilo almanın, kanserin ve sağlıksız olmanın baş nedenidir. Vücudu yavaş yavaş zehirler ve bağımlılık yapar. Bütün hücrelerimizi okside eder ve normal çalışamaz hale getirir.

4. Tereyağ yiyebilirsiniz

Terayağı söylenenin aksine çok faydalıdır. Kalp ve damarları tıkamaz.

5. İşlenmiş yağlardan uzak durulmalı, margarin ve riviera gibi

Terayağının aksine işlenmiş yağlar damarları tıkar ve kilo almamıza, sağlığımızın bozulmasına sebep olur.

6. Meyve suları, gazlı içecekler asla tüketilmemeli

Bu ürünler sadece şeker depolarıdır, dolayısıyla uzak durulmalıdır.

7. D vitamini aslında vitamin değil hormondur ve hiçbir şekilde eksik olmamalıdır

D vitamini vücut için çok önemlidir ve eksik olduğu noktada bir çok hastalığa sebebiyet verebilir. D vitamini ölçümü yaptırdıktan sonra takviye almamızın şart olduğunu ve öğlen saat 12 de güneşe çıkmanın öneminden bahsediyor hocamız. Söylenenlerin aksine güneş ışığı çok faydalıdır. Günde 20 dakika veya yarım saat koruma sürmeden güneş ışığının dik olduğu zamanlarda güneşe çıkmamız gerektiğini savunuyor.

8. Günde 2 öğün yenmelidir

Sık sık yemek yemek kilo aldırır. İbn-i Sina demiş ki ‘Günde iki öğün yemek yenecek üçüncüsü hastalıktır’. Sık sık yemek yemenin vücudu yormaktan başka bir şey olmadığının altını çiziyor.

9. Sabah kahvaltısında 3-5 tane değil 10-15 tane zeytin yenmelidir

Meyveden alamadığımız vitaminleri zeytinden alabileceğimizi söylüyor. Türkiye zeytin cenneti ve kahvaltıda 10-15 tane zeytin yediğiniz noktada acıkmanız daha geç olacaktır diyor.

10. Kuruyemişler zararlı değildir

Sabah kahvaltısında abartmamak kaydı ile kuru yemiş tüketilebileceğini savunuyor.

11. Miktarı değil ne yediğin önemlidir

Karatay hocamıza göre bir şeyden çok yada az yemen değil ne yediğin önemlidir.

12. Protein bazlı beslenmek gerekmektedir

Et, yumurta, tavuk, balık hem doyurucu hem de size gerekli enerjiyi sağlayacaktır. Hepsinin doğalını bulmanız gerektiğini söylemesek de siz anlamışsınızdır heralde.:)