Bal, alkol gibi karaciğeri yağlandırır, tamam şifadır ama eski ballar kalmadı. Şimdi bana yine kızacaklar ama Çin’den bal aroması ithal ediliyor

Prof. Dr. Canan Karatay, “Bal sıvı şekerdir” söyleminden dolayı kendisine tepki gösteren bal satıcılarıyla ilgili, “Bal üreticileri kendi açılarından haklı olabilir, onlar tüccar ama ben tüccar değilim. Onun sağladığı şifa zararından bin kat daha az, balcılar bana kızmasın” dedi.

Unlardaki katkı maddeleri ve ekmek tüketimiyle ilgili açıklamalarda bulunan Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Dr. Canan Karatay, “Ziraat ilaçları dediğimiz, böcek ilaçları kusura bakmayın bence böcek zehirleri onlar. Çok önemli bir detayı gözden kaçırıyoruz, tarlada buğdaylar tam toplanmadan önce buğday başaklarına ilave bir ilaç sıkılır ki o başaklar fazla ürün versinler diye. Topraktaki tarım zehirleri toprağın bütün minerallerini yok ediyor. Unda bir kere Tarım Bakanlığı’nın izniyle yüzde 10 katkı var, bütün unlarda yüzde 10 katkı maddesinin içinde bromür var. Bromür en tehlikeli ağır maddedir, tabi ki kanser yapar. Halkı geleneksel ekmek diye kandırmayalım, son 50 yıl içinde piyasaya sürülen kimyasal dolu şeyler. 2013’de Mehdi Eker, ne dedi o zamanki Tarım Bakanı ekmeğe koyulacak 17 katkı maddesini yasaklıyorum. Ekmek tek başına buğday, o da zaten şekeri yükseltiyor, şeker yükseldiği için kanser sebebidir. İnsülin yüksekliği kanser sebebi yapıyor. Ekmek yemek şart değil, onun için ekmek yemeyin diyorum, ekmek hakiki bir besin değil” dedi.

Bal sıvı şekerdir açıklamasının bal satıcılarından tepki çekmesiyle ilgili konuşan Prof. Dr. Karatay, “Bal üreticileri kendi açılarından haklı olabilir, onlar tüccar ama ben tüccar değilim. Yüzde 60 früktoz yüzde 40 glikoz vardır. Alkol gibi karaciğeri yağlandırır, tamam şifadır ama eski ballar kalmadı. Şimdi bana yine kızacaklar ama Çin’den bal aroması ithal ediliyor bu memlekete. Onun sağladığı şifa zararından bin kat daha az, balcılar bana kızmasın. Bütün yağlar sadece palmiye yağı değil, işlem gördüğü zaman kanserojen hale dönüşür. Trans yağlar, kanserojendir, margarinlerin içi trans yağ doludur. Bütün dünyada artık çocukluk obezitesi problem. Çocuğa ne verirsen çocuk odur. Annelere, babalara buradan çok rica ediyorum çocukların 2-3 yaşlarında doğum günlerinde şekerli, gazlı içecek sunmayın çocuklara” dedi.